Działamy na rzecz naszego środowiska:)

03Wolontariat Garczyńskiego przeprowadził w dniu 5.04.2017 r. zbiórkę makulatury. Koordynatorami tych działań były: Magdalena Halkowicz i Weronika Przybyła (kl.1c). Udało nam się zebrać 740 kg. makulatury ! Wszystko odebrał od nas pan Jacek Skorliński , któremu bardzo dziękujemy za wielką życzliwość  i wsparcie naszych działań :) Pozyskaliśmy kwotę 185 zł.  Przeznaczyliśmy ją na zakup drzewka jubileuszowego – tulipanowca amerykańskiego oraz sadzonek kwiatów, które upiększyły naszą szkołę:)  Wielkie podziękowania należą się też: Aleksandrze Kromskiej, Adriannie Walentowskiej, Julii Kubickiej, Angelice Tobys, Malwinie Kitta, Darii Klingsporn, Paulinie Eichler i Krzysztofowi Kaczmarkowi – za pomoc przy sadzeniu roślin. Działając razem wspieramy nasze środowisko :)

Bazarek wielkanocny na rzecz Dominika ze Zbąszynia.

Wolontariuszki: Jagoda Piter,  Agnieszka Bryza, Wiktoria Dudek i Marcelina Chełmińska (kl. 2c) zorganizowały w naszej społeczności szkolnej zbiórkę fantów. Następnie można było od „zajączków” nabyć wielkanocne jajeczko za symboliczną złotówkę. Cały dochód  przeznaczyliśmy na  wsparcie 4- letniego Dominka ze Zbąszynia. Chłopiec  posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym, orzeczenie o specjalnym kształceniu oraz wymaga terapii wczesnego wspomagania. Nasze wielkanocne zakupy zrobiła Kinga Łodyga a Zuzia Bondarowicz (kl.1a)  to pięknie  zapakowała:) Dziewczyny wczoraj odwiedziły Dominika i zaniosły „zajączka” od naszej społeczności:) Radość była wielka!  I już wiemy, że Dominik jest mistrzem układania puzzli :)
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą inicjatywę :)  Wesołych Świąt!

„Zajączki w SOSW w Zbąszyniu.”

05W ostatnim tygodniu wolontariuszki: Agnieszka Kwaśnioch,  Karolina Orwat i Ania Michalczak  przeprowadziły w naszej społeczności szkolnej  zbiórkę czekolad dla  dzieci ze SOSW. W środowy poranek wybrałyśmy się ze słodka niespodzianką do dzieci. Zostałyśmy  powitane w ciepły i radosny sposób oraz zaproszone przez opiekunów na uroczyste śniadanie wielkanocne. W miłej, rodzinnej atmosferze spędziłyśmy pochmurny poranek.  Służyłyśmy dobrym słowem,  śpiewem  i  pomocą. Szczęście i uśmiech na twarzy każdego dziecka jest największą nagrodą dla osób, które wspierały naszą zbiórkę. Bardzo dziękujemy!
Karolina Orwat kl. 2a

Sylwia i Marta o wolontariacie w SOSW w Zbąszyniu.

018Jednym ze stałych działań naszego Wolontariatu jest uczęszczanie do różnych ośrodków opiekuńczo-wychowawczych, świetlic, biblioteki, czy też schroniska dla zwierząt, a wszystko po to, by nieść tak niezbędną pomoc innym.
Dlatego też, razem z Martą Weber  zdecydowałyśmy zaangażować się w pracę z wychowankami SOSW zajmującego się opieką nad niepełnosprawnymi.
W każdy czwartek po szkole odwiedzamy ich i spędzamy z nimi czas, by wnieść do ich życia więcej radości i optymizmu. Czasami sięgamy wspólnie po książki, rysujemy, śpiewamy piosenki czy też po prostu rozmawiamy i staramy się zapewnić im dobrą zabawę. Mimo, że są to osoby niepełnosprawne, potrafią wyrazić swoją wdzięczność i myślę, że spotkania z nami bardzo im pomagają i są dla nich niezwykle ważne. A my, cieszymy się ich radością i tym, że możemy pomagać osobom, które tego potrzebują. Każdy ich uśmiech jest dla nas bezcenny.
Dzięki temu, nabieramy więcej empatii i uczymy się tolerancji. To doświadczenie wiele wnosi do naszego życia i sprawia, że stajemy się lepszymi ludźmi. Bardzo się cieszę, że możemy to robić i będzie to dla nas miłe wspomnienie do końca życia.         
     
Sylwia Cichocka kl. 3a

Kilka słów o pracy wolontariuszek Wiktorii i Karoliny w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu :)

016Do wolontariatu dołączyłyśmy wraz z rozpoczęciem nauki w  liceum, niedługo potem zapisałyśmy się w ramach działań stałych do Biblioteki Publicznej w Zbąszyniu. Chodzimy tam raz w tygodniu, na  godzinę.

Często pomagamy seniorom w kursie obsługi komputera. Zajęcia te, prowadzi Pani Daria. Są to zajęcia dla zupełnych laików, od włączenia komputera, przez naukę pisania na klawiaturze, aż po wejście do "magicznego" Internetu.  Seniorzy bardzo szybko się uczą, na ostatnich zajęciach nasza pomoc nie jest już im potrzebna. To daje dużą satysfakcję, kiedy ktoś  nie umiejący obsługiwać myszki, radzi sobie z wyszukiwaniem informacji w google, co dla nas młodych, może wydawać się podstawowymi umiejętnościami. Nie ukrywając, zajęcia uczą też dużej dozy cierpliwości, nie każdy zrozumie wszystko za pierwszym razem, niekiedy komenda "kopiuj-wklej" okazuje się nie do przeskoczenia.

Prócz pomagania na kursie komputerowym, często wykonujemy prace biblioteczne. Z tytułu niedawnego remontu, pojawiło się miejsce w bibliotece zwane magazynem. 017Książki, które tam będą przechowywane, muszą zostać najpierw oznaczone. I tu zaczyna się "nasza działka". Pani Mariola wprowadza książki do systemu, po czym my oznaczamy je żółtymi paskami. Oczywiście, znajdzie się wtedy czas na pogadanie, nie siedzimy w zupełnej ciszy :) Niekiedy układamy też książki- na magazynie (tak jak w przypadku lektur) lub na dziale dla dorosłych u Pani Kasi. Do tego typu zajęć trzeba odświeżyć sobie alfabet:)  Ogólnie, zajęcia, czyli co w danym dniu będziemy robić, rozdziela Pani Magda, a nad wszystkim czuwa Pani Anita.
Korzystając z okazji bardzo dziękujemy wszystkim pracownikom biblioteki za życzliwość i  miłą atmosferę :)
Wolontariat w bibliotece to był bardzo dobry wybór :)

Wiktoria Najda i Karolina Piątek, kl.1b

© 2017 wszystkie prawa zastrzeżone. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Zbąszyniu.