rekrutacja
klasa bezpieczeństwa publicznego
klasa humanistyczno-prawna
klasa politechniczno-informatyczna
klasa przyrodniczo-medyczna

Pożegnanie absolwentów 2017

W ostatni piątek kwietnia 2017r. pożegnaliśmy absolwentów klasy 3a i 3b naszego liceum. Podczas apelu, który rozpoczął swoim przemówieniem dyrektor Bogusław Pietrusiewicz, nie zabrakło wielu emocji i wzruszeń.

Oczywiście, jak co roku uczniowie, którzy szczególnie wyróżnili się swoimi wysokimi wynikami w nauce otrzymali świadectwa z wyróżnieniem, a ich rodzice listy gratulacyjne. Docenieni zostali również ci, którzy swoją postawą i działalnością w ciągu trzech lat nauki w liceum przyczynili się do rozpowszechnienia dobrego imienia naszej szkoły. Otrzymali za to i dyplomy, i upominki w postaci książek. Kluczowym momentem uroczystości było rozdanie świadectw uczniom, które zakończyło się wykonaniem zdjęć. Absolwenci podziękowali swoim wychowawcom oraz wszystkim pracownikom szkoły za trud, jaki włożyli w edukację i przygotowanie do jednego z ważniejszych egzaminów w ich życiu, a mianowicie do matury. Apel został wzbogacony również o część artystyczną, podczas której wysłuchaliśmy piosenek wykonanych przez nasze dwie absolwentki - Paulinę Paczyńską i Kornelię Sobczak. Na koniec uroczystości mogliśmy obejrzeć film klasy 3a, dokumentujący życie uczniów tej klasy w ciągu trzech lat nauki w liceum.

tekst: Ada Walentowska

Biuro Karier: Spotkanie uczniów z absolwentami prowadzącymi własne biznesy

image01W minionych dniach mieliśmy przyjemność gościć dwoje absolwentów naszego liceum, Panią Paulinę Kukułę oraz Pana Mateusza Smerdę. Goście podzielili się z uczniami swoimi doświadczeniami z okresu studiów oraz udzielili porad dotyczących rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej.
Pani Paulina opowiedziała nam o trudnościach, jakie napotkała realizując swoje marzenie, jakim było otwarcie własnego żłobka, ale także o korzyściach oraz satysfakcji, jaką teraz daje jej to miejsce. Zanim do "Bajkowej Krainy" przyjęto pierwsze dzieci, upłynąć musiało sporo czasu, realizacja projektu wymagała także dużego nakładu finansowego, okazało się również, że nie bez znaczenia jest wsparcie bliskich osób. Jednak koniec końców wnioski są takie, że dla chcącego nic trudnego, a od pomysłu do jego realizacji dzieli nas często tylko brak wiary w realność przedsięwzięcia... Gdy jednak znajdziemy w sobie trochę siły i chęci, wszystko staje się możliwe.
image02Pan Mateusz natomiast opowiedział nam o swojej pasji do fotografii i tworzenia filmów krótkometrażowych. Ta wyjątkowo wesoła i pozytywnie nastawiona do życia osoba dała nam dowód na to, że praca może być całkiem niezłą zabawą, jeśli tylko robi się to, co się naprawdę lubi. Nasz gość tworzeniem filmów interesował się już w gimnazjum, kiedy to wygrał pierwszy poważny konkurs filmowy. Również będąc uczniem naszego LO tworzył filmy i odnosił podobne sukcesy, do których zaliczyć można m. in. II miejsce w międzynarodowym konkursie "Nagroda Młodzieżowa 2011". Po ukończeniu liceum pan Mateusz rozwijał swoje zainteresowania, zaczął także inwestować w profesjonalny sprzęt, co dzisiaj pozwala mu zbierać plony swoich działań. Pracuje niewiele (bo jak sam mówi, praca to najgorsza alternatywa dla czasu wolnego), ale za to efektywnie, dzięki czemu biznes kręci się znakomicie. 
Serdecznie dziękujemy naszym gościom za poświęcenie nam swojego cennego czasu oraz podzielenie się z nami swoim doświadczeniem! 

Konkurs Przyrodniczy „1 z 10”

Wyniki finału konkursu

Nawiązując do obchodów  Dnia Ziemi w sali nr 11 odbył się finał szkolnego konkursu przyrodniczego „1 z 10”  promującego zdrowy styl życia i ochronę środowiska. Tematem przewodnim było: „ZDROWE ŚRODOWISKO – ZDROWY CZŁOWIEK”.

Do finału, zakwalifikowały się następujące osoby:
1. Brumma Kinga II b
2. Pawelska Sara III a
3. Kitta Malwina II b
4. Marciniec Natalia III a
5. Klarczyk Julia II b
6. Bobek Wojciech I b
7. Kaczmarek Aleksandra    III a
8. Szczęsna Patrycja III a
9. Stachuła Patryk III a
10. Jaśnikowska Karolina II a
11. Chwałkowski Maksymilian I b

W finale zwyciężyła Kinga Brumma przed Natalia Marciniec i Aleksandrą Kaczmarek.
Konkurs prowadzili: Maja Białas, Anna Sławna, Daria Kropp, Daria Hildebrandt i Aleksandra Marciniak.

Nagrody dla najlepszych ufundował Burmistrz Zbąszynia.


Gratulacje dla zwycięzców i finalistów!
J. Jankowiak

Warsztaty na Wydziale Biologii UAM w Poznaniu.

Image000Dnia 26 kwietnia wraz z panią Pauliną Chłopkowską i panem Jarosławem Jankowiakiem odwiedziliśmy Poznański Festiwal Nauki i Sztuki. Celem  naszej wycieczki był Wydział Biologii  Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach, o których kilka słów powiedzą ich uczestnicy.
Początkowo dotarliśmy do starszych koleżanek, które przybliżyły nam pracę entomologa sądowego -czyli osoby, która zajmuje się badaniem owadów występujących na zwłokach. Wykonały z nami również ćwiczenie, dzięki któremu nauczyliśmy się określać minimalną oraz maksymalną ilość dni, które upłynęły od śmierci. Następnie wybraliśmy się na zajęcia o nazwie „Z jednej komórki – miliony roślin”. Tam dowiedzieliśmy się o metodzie in vitro oraz pasażu. Każdy z nas wykonał obie te czynności, przenosząc kawałek rosiczki okrągłolistnej do przygotowanej wcześniej  przez studentów pożywki. Gotowe roślinki mogliśmy w słoikach zabrać do domu. Dla najbardziej aktywnych osób zostały przygotowane nagrody specjalne w postaci sadzonek żyworódek. Wycieczkę zakończyliśmy w  Zakładzie Biotechnologii, gdzie dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat elektroforezy DNA, którą  wykonaliśmy przy pomocy specjalnego sprzętu, przy asyście bardzo miłych koleżanek. Wzięliśmy też udział w  quizie, w którym trzy najlepsze osoby zdobyły upominki. Image013W świetnych nastrojach i pełni wrażeń wróciliśmy do domu. Wyjazd przybliżył nam wygląd nauki na uniwersytecie i zachęcił do wybrania tej uczelni po zdaniu matury. Serdecznie dziękujemy za opiekę nauczycieli.
Marta Winiarz

Zabawa na Wydziale Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza przednia. Dokonaliśmy dekapitacji i ogólnej masakry chrabąszczy w celu obserwacji ich serca, dowiedzieliśmy się co nieco o glonach i zakwitach jezior oraz odbarwialiśmy rożne kolonie bakterii. Niezapomniane wrażenia i bardzo dużo ciekawych informacji naraz, będziemy to mile wspominać.
Wojtek Bobek

Konkurs klas policyjnych

Image004Marcelina Chełmińska, Hubert Nowakowski i Patryk Grelak  wywalczyli zaszczytne V miejsce w IV Turniej Klas Policyjnych Województwa Wielkopolskiego im. asp. Jana Kubiaka w Jarocinie!  
Turniej miał nie tylko charakter sportowej rywalizacji, był  też wyrazem pamięci o funkcjonariuszach Policji Państwowych, więźniach Ostaszkowa, pomordowanych w 1940 r. Przedsięwzięcie objęte zostało Patronatem Honorowym Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu, Wojewody Wielkopolskiego, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, Starosty Jarocińskiego i Burmistrza Jarocina.
Trzyosobowe zespoły z 22 szkół rywalizowały między sobą w trzech konkurencjach: rzucie granatem, pierwszej pomocy oraz na torze przeszkód. Czwarta konkurencja – strzelanie odbyła się w strzelnicy Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie.Image000
Po zakończeniu tych konkurencji uczestnicy udali się do pałacu w Witaszycach, gdzie czekało ognisko i wojskowa grochówka. Już wiemy, że to nasz Patryk jest mistrzem grillowania:) Zwiedziliśmy także Muzeum Dwóch Imperiów.  W oczekiwaniu na rozpoczęcie piątej konkurencji – marszu na azymut  wysłuchaliśmy wspomnień z misji w Afganistanie przytoczonych przez kpt. Michała Błaszczyka i kpr. Pawła Wachsmana z 16 Batalionu Remontu Lotnisk w Jarocinie.
Drużyna z Garczyńskiego wykazała się odwagą, zaciętością i walecznością! Gratulujemy tak prestiżowego miejsca!

przydatne linki

bip

 

cke

 

logo kuratorium oswiaty poznan

  

men

 

oke

 

zbaszyn 1Gmina Zbąszyń

 

© 2017 wszystkie prawa zastrzeżone. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Zbąszyniu.