rekrutacja
klasa bezpieczeństwa publicznego
klasa humanistyczno-prawna
klasa politechniczno-informatyczna
klasa przyrodniczo-medyczna

Badanie jakości wody jeziora Błędno

5 czerwca uczniowie z klasy I b przyrodniczo-medycznej przeprowadzili badania jakości wody jeziora Błędno. Jest to kontynuacja prowadzonego od sześciu lat monitoringu wód jeziora.

Naszymi działaniami kierowała pani prof. Beata Messyasz z Zakładu Hydrobiologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, za co jej serdecznie dziękujemy. Po pierwszej części badań możemy stwierdzić, że stan jakości wody naszego jeziora uległ pewnej poprawie, czego oznaką jest większa o 10 cm przejrzystość wody w porównaniu z rokiem ubiegłym. Szczegółowe wyniki wkrótce.

J. Jankowiak

 

Przyrodnicy na Warcie

Ponownie znaleźliśmy się na szlaku, tym razem obraliśmy nieco inny kierunek naszej wycieczki i wyruszyliśmy nad morze.

Pierwszym naszym przystankiem było „Muzeum Łąki” w Owczarach nad Odrą, gdzie mieliśmy okazję wyjść na przepiękne okoliczne murawy kserotermiczne i poznać gatunki roślin, które się na nich znajdują. W Parku Narodowym „Ujście Warty” wzięliśmy udział w zajęciach o bezkręgowcach. Nasze zadanie polegało na wyłowieniu ich z wody oraz znalezieniu ich cech charakterystycznych pod mikroskopem, aby dowiedzieć się, z jakim gatunkiem mieliśmy do czynienia. Kiedy już znaleźliśmy się nad morzem wybraliśmy się na molo w Międzyzdrojach, gdzie nasi opiekunowie rozdali nam zadania, które następnego dnia mieliśmy sumiennie wypełnić. Wykonując je zrobiliśmy sobie małą powtórkę z geografii.

Kolejnego dnia z samego rana wybraliśmy się do Wolińskiego Parku Narodowego, najpierw do muzeum, następnie do Żubrowiska, gdzie mieliśmy okazję zapoznać się z żubrami, jeleniem, dzikiem i bielikiem oraz na klif. W godzinach popołudniowych odwiedziliśmy wieżę Goeben, która służy teraz jako punkt ostrzegania pożarowego. Na górze mogliśmy zobaczyć przepiękne widoki - malownicze połacie lasów zdecydowanie się nam spodobały. Tego samego dnia ponownie wyruszyliśmy na plażę w Międzyzdrojach, by wypełnić przydzielone nam zadania. Wieczorem część z nas obserwowała zachód słońca, by później zasiąść wspólnie przy „ognisku” i spędzić wspaniale czas (m.in. tańcząc „Belgijkę” i słuchając ciekawych „opowieści”). Dzięki sprzyjającej pogodzie przed spaniem mogliśmy zaobserwować także „Wielki Wóz” i „Mały Wóz” na niebie.

Kolejnego dnia pojechaliśmy do Świnoujścia, a następnie nad Jezioro Turkusowe, gdzie podziwialiśmy piękne krajobrazy. Każdy dzień był pełen wrażeń, z pewnością wszyscy będziemy mile wspominać wycieczkę i zechcemy kiedyś tam wrócić.

Daria Klingsporn

Biuro Karier: Automatyka nuda nie tyka

Niedawno mieliśmy okazję gościć w naszych srkomnych prograch pana Michała Tobysa, mieszkańca Zbąszynia, który wyspecjalizował się w niełatwej dziedzinie - jest automatykiem.

Pan Michał opowiedział nam o kolejnych etapach jego edukacji oraz o firmach, w których pracował zanim podjął własną działaność gospodarczą. Dowiedzieliśmy się na czym polega praca automatyka oraz jak wielka wiąże się z nią odpowiedzialność. Pan Tobys obecnie pracuje głównie w delegacjach, co ma swoje plusy, bo pozwala zwiedzać wiele ciekawych miejsc na całym świecie, ale ma też swoje minusy, przed którymi nas ostrzegał. Nasz gość zachęcał nas przede wszytkim do tego, byśmy stawali się profesjonalistami w dziedzinach, które szczególnie nas interesują, tak aby nasza przyszła praca była dla nas przyjemnością. 

Bardzo dziękujemy za odwiedziny i cenne wskazówki na przyszłość! :) 

 

Wielki sukces naszych dziewczyn!

Poezja jest sztuką. Tworzona jest przez ludzi, którzy chcą nam pokazać świat ich oczami, przelewając swoje uczucia na papier. "Sztuka kochania wiersza" to konkurs zorganizowany przez Instytut Filologii Polskiej UAM. Zadaniem konkursu było zinterpretowanie wiersza Ewy Lipskiej "z listu II" w dowolny sposób. Z sześćdziesięciu dziewięciu zgłoszeń jury, w którym zasaiadał m.in. sama autorka wiersza, wybrało dziesięć, które przeszły do finału konkursu, który odbył się w Poznaniu. Wśród nich znalazła się praca uczennic z naszej szkoły - Aleksandry Kromskiej i Malwiny Kitty, które przygotowały interpretację utworu w formie filmu. Zostały one wyróżnione podczas uroczystego rozdania nagród, które odbyło się 19 maja 2017 w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. Dziewczynom nie udało się zdobyć pierwszego miejsca, ale możliwość poznania osobiście Ewy Lipskiej była dla nich dużym wyróżnieniem.
Wyróżnioną pracę możecie obejrzeć pod adresem:
https://youtu.be/FGwOYkz7ywA

Warto dodać, że to nie jedyna praca naszych uczennic przygotowana na ten konkurs. Swoją interpretację utworu przygotowały także Klaudia Łakoma i Marta Winiarz z klasy 1b. Przedstawiamy również ich film:
https://youtu.be/UFZHKRDFoW8

przydatne linki

bip

 

cke

 

logo kuratorium oswiaty poznan

  

men

 

oke

 

zbaszyn 1Gmina Zbąszyń

 

© 2017 wszystkie prawa zastrzeżone. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Zbąszyniu.