rekrutacja
klasa bezpieczeństwa publicznego
klasa humanistyczno-prawna
klasa politechniczno-informatyczna
klasa przyrodniczo-medyczna

BOOKTALKING – RUNDA DRUGA!

Już po raz drugi nasi licealiści mieli okazję zachęcić swych rówieśników do czytania swych ulubionych utworów literackich dzięki Booktalkingowi – gawędzie o książce. Całe wydarzenie odbyło się 5 i 6 czerwca i wzięli w nim udział wszyscy uczniowie klas pierwszych i drugich. Tym razem reklamowano książki, które biblioteka szkolna nabyła z funduszy Narodowego Programu Rozwoju czytelnictwa i które zdążyły już najwyraźniej zdobyć oddanych czytelników.

Z pasją o swym zamiłowaniu do książek fantastycznych mówili Artur Stanicki , Natalia Mikołajczyk, Daria Klingsporn i Kacper Woźny prezentując „Grę o tron”, „Księgę rzeczy utraconych” i „Władcę pierścieni”. Swych fanów ,w postaci Honoraty Ratajczak, Ani Sławnej, Angeliki Tobys oraz Darii Krzyżanowskiej, miały książki kryminalne i sensacyjne. Prezentowano też twórczość poczytnej brytyjskiej pisarki Jojo Moyes oraz bestsellerową książkę Cecylii Ahern.

Wszystkie prezentacje były bardzo ciekawie przygotowane i zaprezentowane, a ich twórcy włożyli wiele pasji w przekonanie innych do sięgnięcia po swe ulubione utwory. Większość przedstawianych książek, oraz inne dzieła tych autorów znajdują się w zbiorach naszej biblioteki, więc zachęcamy wszystkich do wypożyczania i czytania!

MEKJA & MEKJA JUNIOR 2017 OGÓLNOPOLSKI KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Dobiegła końca III edycja MEKJI i MEKJI JUNIOR. Gala finałowa odbyła się 14 czerwca br. w Filharmonii Folkloru Polskiego w Zbąszyniu. Pomysłodawcą konkursu jest Mateusz Kosierb, nauczyciel języka angielskiego w Zespole Szkół nr 1 im. Stefana Garczyńskiego w Zbąszyniu. W rywalizacjach wzięło udział 3500 uczniów z całej Polski. Przez trzy tygodnie uczestnicy rozwiązywali zadania gramatyczne i słownikowe opublikowane na stronie internetowej. Spośród nich wyłoniono stu finalistów, którzy spotkali się w Zbąszyniu, by walczyć o zwycięstwo. Zmaganiom finałowym towarzyszyły ogromne emocje, tym bardziej, że o sukcesie decydowała nie tylko wiedza, ale też czas wykonania zadań. Najlepsi z najlepszych – zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymali nagrody z rąk wicestarosty nowotomyskiego Tomasza Kuczyńskiego.

Mimo gorącej konkursowej atmosferze uczestnicy i zaproszeni goście mogli odprężyć się, podziwiając artystyczne talenty Liceum Garczyńskiego. Kornelia Sobczak (tegoroczna absolwentka szkoły) przy akompaniamencie Mateusza Przybyły, Agaty Szulc, Michała Śmierzchały oraz Mateusza Michalczaka wkonała piosenki „Use somebody” oraz „Riptide”. Natomiast Aleksandra Kromska zaśpiewała piękny utwór ”Sign of the times”, a Zuzanna Schuster zaprezentowała własny wiersz pt. „Friendship”. Całą uroczystość prowadzili Paulina Sobczyk oraz Wojciech Bobek.

Głównym sponsorem MEKJA i MEKJA JUNIOR 2017 był Pearson Poland. Konkurs został wsparty również przez Kuratora Wielkopolskiego, Powiat Nowotomyski, Urząd Miasta i Gminy Zbąszyń, Firmę Kuvert Polska Sp. z.o.o, Radę Rodziców przy Zespole Szkół nr 1 w Zbąszyniu oraz wydawnictwo The Teacher. Wsparcia udzieliło też The Teacher Centrum Językowe z Nowego Tomyśla. Uczestnicy konkursu MEKJA przekonali się, że zawsze warto się uczyć, szczególnie języków obcych, które przed młodym człowiekiem otworzą świat, a także zapewnią przyszłość. Dlatego warto brać udział w MEKJI!

Przyrodnicy na wycieczce botanicznej

8 czerwca klasa I b o profilu przyrodniczo-medycznym, pod opieką pana Jarosława Jankowiaka i pani Anny Koteckiej, wybrała się na wycieczkę botaniczną do Poznania. W Palmiarni oglądaliśmy rośliny użytkowe z różnych stref klimatycznych, które na co dzień znamy tylko z atlasów i filmów.

W Ogrodzie Botanicznym nauczyliśmy się rozpoznawać polskie drzewa. Na Wydziale Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza profesor Zbigniew Celka nauczył nas oznaczania roślin według specjalnego klucza, a w zbiorach przyrodniczych obejrzeliśmy kolekcję zwierząt, zwłaszcza motyli.

Do domu powróciliśmy ze sporą dawką wiedzy biologicznej.

J. Jankowiak

Dzień Zdrowia

Dnia 12 czerwca, w Liceum Garczyńskiego odbył się Dzień Zdrowia, pod hasłem "Witaminy i minerały".

Ania i Daria przedstawiły prezentację na temat minerałów, w której starały się wyjaśnić, dlaczego są tak ważne w naszej diecie. Karolina i Julia z kolei przypomniały rolę witamin, zwłaszcza pochodzących z naturalnych produktów. Nie mogło zabraknąć krótkiego konkursu, w którym uczniowie mogli wykazać się wiedzą na temat witamin i minerałów i zdrowego trybu życia, za co byli nagradzani smacznymi i pożywnymi produktami mlecznymi. Paulina i Martyna zaprezentowały następnie wyniki ankiety, która miała sprawdzić, czy prawidłowo się odżywiamy. W holu szkoły można było wziąć udział w konkursach sprawnościowych i w konkursie wiedzy o zdrowym odżywianiu oraz zmierzyć sobie ciśnienie krwi.

Dzień Zdrowia przygotowali uczniowie z klasy drugiej przyrodniczo-medycznej. Już dziś zapraszamy za rok na kolejny Dzień Zdrowia.

J. Jankowiak

Uczniowie klas mundurowych przez cały tydzień czytali przedszkolakom bajki

Zakończyła się kolejna, XVI akcja Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem „Czytanie zbliża”. To największe święto w ramach trwającej od 2001 r. kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom”.

Od 5 do 9 czerwca, przez cały tydzień, odwiedzali nas w Bibliotece Publicznej z Zbąszyniu najmłodsi z „zerówek” z Przedszkola Samorządowego w Zbąszyniu, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zbąszyniu, oraz przedszkolaki z Nądni, Łomnicy i Przyprostyni. Akcja Głośnego Czytania Dzieciom po raz pierwszy zorganizowana została w roku 2001. Ambasadorzy kampanii zwracają szczególną uwagę, aby czytać dzieciom przynajmniej 20 minut codziennie. Głośne czytanie jest sposobem budowania bogatego zasobu słów i doskonalenia mowy. To sprawdzony sposób, aby dzieci w przyszłości umiały radzić sobie w życiu, potrafiły wskazać wzorce właściwego zachowania. U dziecka, któremu dużo się czyta, rozwija się wrażliwość moralna, wzmacnia się jego poczucie wartości. Wspólne czytanie buduje więź i zaufanie, poszerza wiedzę, pamięć, uczy myślenia. Głośne czytanie to dobry sposób, aby zapewnić dziecku lepszą przyszłość. 

Tydzień Głośnego Czytania jest wydarzeniem, w którym uczestniczą znane i lubiane osoby ze społeczności lokalnej Zbąszynia. Zaproszeni goście czytają dzieciom wybrane bajki. W tym roku przedszkolakom czytali uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Zbąszyniu, którzy uczęszczają do klasy o profilu bezpieczeństwo publiczne. Bajki czytali: Oliwia Kantanista, Patryk Małachowski, Honorata Ratajczak, Hubert Nowakowski, Łukasz Łubkowski, Jagoda Piter, Zygalska Daniela i Marcelina Hełmińska. Najmłodsi wysłuchali bajek: „Lena – mała pani doktor”, „Basia i biblioteka”, a także opowieści o Muminkach, nietoperzach, Piaskowym Wilku i innych zwierzątkach. Uczniowie Liceum Garczyńskiego po każdej przeczytanej bajce rozmawiali z dziećmi o przygodach, jakie spotkały książkowych bohaterów. Nawiązali rozmowę z przedszkolakami o tym, dlaczego warto czytać książki. Chętnie odpowiadali na zadawane im pytania. Zachęcali najmłodszych do czytania i wypożyczania książek. Na pewno udało im się przekonać dzieci do tego, że biblioteka to miejsce, w którym mieści się wiele ciekawych książek. Są one źródłem wiedzy, wspierają rozwój intelektualny i psychiczny dziecka. Milusińskim podobały się opowieści naszych gości, z uwagą słuchały czytanych dla nich bajek. Wiedza, jaką przekazali przedszkolakom, na pewno zaprocentuje w przyszłości. Młodzież opowiedziała również o sobie, o swoich pasjach. O tym, czego uczą się w szkole, jakie przedmioty realizowane są w zakresie rozszerzonym i w jakich szkoleniach uczestniczą. Powiedzieli, dlaczego zdecydowali się na taki kierunek szkoły, jakim jest bezpieczeństwo publiczne, jakie plany z tym wiążą w przyszłości. Bardzo dziękujemy młodzieży za przybycie i poświęcony czas. Za to, że zabrały dzieci w świat bajek i przygód.

Na pamiątkę spotkań w bibliotece przedszkolaki otrzymały naklejki z logo Fundacji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Koordynatorką akcji w zbąszyńskiej bibliotece była Katarzyna Tobys.

przydatne linki

bip

 

cke

 

logo kuratorium oswiaty poznan

  

men

 

oke

 

zbaszyn 1Gmina Zbąszyń

 

© 2017 wszystkie prawa zastrzeżone. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Zbąszyniu.